Huutelen aina, että New York ei ole yhtä kuin Manhattan, mutta vaikka suhaammekin paljon esim. Brooklynissä, niin tottahan toki käymme useampana päivänä myös Manhattanilla. Ei sitä nyt voi millään jättää väliinkään, sillä onhan siellä vaikka mitä nähtävää ja suurin osa ihan ilmaiseksi. Riittää, kun tallailee katuja. Ja ehkä ajaa jalkojen säästämiseksi vähän metrollakin.
Mutta lähdetäänpä liikkeelle eteläkärjestä ja siirrytään pikkuhiljaa kohti Midtownia. Tässä muutamia paikkoja, joissa olemme vierailleet useampaan otteeseen vuosien aikana.
Financial District: Wall Street, kiiltävät pilvenpiirtäjät, 9/11 Memorial ja Century21-aletavaratalo. Siinäpä muutama syy kierrellä eteläkärjen katuja. Itse kaduista oma lempparini on Nassau Street, joka on jotenkin hassun värikäs ja jopa idyllinen kukkakoristeineen, ihan kuin eri maailmasta kuin kylmänharmaa ja mahtipontinen liike-elämän keskusta. Ei myöskään kannata missata South Street Seaportia.
Ylös päin siirryttäessä vastaan tulee värikäs Chinatown idässä ja Soho lännessä. Niiden jälkeen onkin Villagen vuoro, joka on monen lempialueita Nykissä. East Villagessa käymme usein levyostoksilla ja West Villagessa tunnelmoimassa viihtyisiä katuja. Väliin jäävä Washington Square Park on käytävä kurkkaamassa aina, kun siellä päin liikumme. Joskus paikasta voi bongata talvipakkasillakin flyygeliä soittavan miehen, ihan hullua! Pingviinimatkalaisetkin ovat törmänneet häneen.
Seuraavaksi onkin vuorossa Meatpackin District ja kuulun High Line -puiston alkupää. Yläilmoissa sijaitsevaa puistoa pitkin voi kävellä vaikka Midtowniin saakka. Ellei sitten halua poiketa Madison Square Parkissa, jossa sijaitsee Shake Shackin alkuperäinen grilli. En ehkä tiedä mukavampaa paikkaa nauttia lounasta tai pientä iltapalaa! Muista myös ihailla puiston laidalla olevaa Flatiron Buildingia.
Nyt aletaankin jo olla Midtownissa, missä on hyvä heittää pieni kierros: Bryant Park, sen laidalla oleva upea New York Public Library ja klassinen Grand Central Terminal. Hieman ylempänä sijaitsevan Times Square, joka voi olla ajankohdasta riippuen joko rasittava tai epätodellinen, sekä Rockefeller Center, jonka aukiolle pystytetään jouluaikaan valtava kuusi sekä luistelurata.
Eikä Manhattan tähän lopu, nyt ei olla edes puolivälissä! Central Park on tietenkin sitä tunnetuinta New Yorkia ja kaikki ovat kuulleet sitä sivuavasta Harlemista. Mutta näidenkin jälkeen Manhattan jatkuu yhä edelleen, tosin ilman turisteja. Aika monenlaista mahtuu yhdelle saarelle, vai mitä?
Mä oon kerran käynyt Nycissä ja se jotenkin jätti kylmäksi, en tiedä jäikö kahden viikon turreilusta vaan niin kova väsymys pääälle, että se vaikutti siihen. Näitä kuvia katsellessa kuitenkin haluis päästä kokemaan kaupungin uudestaan. Onneksi seuraava visiitti saakin olla vähän rennompi, kun ei tarvitse kaikkia turrekohteita käydä katsomassa 🙂
Ihan totta, että noinkin voi käydä! Sitä tulee aina uudessa paikassa helposti ahmittua kaikkea, kun taas tutussa kaupungissa voi haahuilla ja pysähtyä kahvilaan vain katselemaan ihmisiä. Kaksi viikkoa kuulostaa kyllä ihanan pitkälle ajalle, toivottavasti mekin pääsemme joskus niinkin pitkäksi aikaa, tai vaikka kuukaudeksi, se olisi ihan huippua! Silloin ehtisi pitää kunnon lepopäiviä välissä 🙂
Apua, mikä postaus!!! Tosi paljon näkyi tuttuja paikkoja ja ah! Mikä New York -ikävä iski heti. Mahtava!!
Kiitos Inka! Kyllä tuli itselläkin Nyki-ikävä tätä kirjoittaessa! Jospa sinne pääsisi vaikka kesällä…
Ihan oikeesti….ei tuollaisia kuvia saa postata 😉
No ei niin, itsellekin tulee matkakuume 😀