Balat, Istanbulin värikkäimpiä kaupunginosia

Maanantaina sähköpostiini tupsahti uutiskirje, jossa oli maailman värikkäimpiä kaupunginosia. Istanbulin Balat oli yksi niistä.

istanbulP2090061 istanbulP2090058
istanbulP2090066

Me ehdimme pistäytymään Balatissa eräänä aikaisena aamuna ja vaikka nopea kävelykierroksemme ei kattanut koko aluetta, ehdimme kuitenkin ymmärtämään paikan viehätyksen. Tosin joku hieman vilkkaampi ajankohta olisi varmasti luonut erilaisen fiiliksen, nyt mäkiset kadut olivat lähes tyhjiä ja koko alue vaikutti olevan unessa.

istanbulP2090052
istanbulP2090055 istanbulP2090054

Värikkyyden lisäksi Balatin rakennuksissa on hauskoja ulokkeita ja pyykkinaruja vedettynä katujen ylitse. Tosin ainoastaan yksi asukas oli ehtinyt ripustaa pyykkinsä aamuvarhain. Kesällä tunnelma on varmasti siinäkin suhteessa erilainen.

istanbulP2090063 istanbulP2090062
istanbulP2090071 istanbulP2090057istanbulIMG_5832

Seuraavalla Istanbulin omalla lomalla varaan kyllä vähän enemmän aikaa Balatin kiertelyyn, sekä hyvät kengät, sillä mäkien kiipeämiseltä ei voi välttyä. Osa rakennuksista oli kauniita ja kunnostettuja, osa taas täysin sortumispisteessä. Tuleekohan tässä kiire mennä uudelleen? Vähän sama fiilis kuin Havannassa.

istanbulP2090070
istanbulP2090068 istanbulP2090050
istanbulP2090049 istanbulP2090047
istanbulP2090075

6 vastausta artikkeliin “Balat, Istanbulin värikkäimpiä kaupunginosia

  1. Huomenta Heidi. Mitä kuuluu? Miksi et ole julkaissut yli kahteen viikkoon mitään?
    Minä kävin Oulussa ja yövyin Laplandissa. Jos ehdit ja viitsit, niin käypä lukemassa hotelliarvosteluni. Kirjoitin kolme eri juttua sieltä.
    Tarja eli Tatjaana eli Tuutarja ”kierrän vain Kalifornian”

    1. No huomenta Tarja! Olinkin juuri julkaisemassa postausta, jossa valotan hieman sitä, miksi en ole postannut vähään aikaan 🙂

      Minä en olekaan käynyt vielä siellä Laplandissa, joten mielenkiintoista lukea juttusi!

Kommentoi

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: