Ruokablogin puolella on ollutkin jo juttua Dubain ruokapuolesta. Tässä muutamia nostoja ruokakokeiluista, mutta enemmän kuvia + tekstiä löytyy täältä (etniset), täältä (länkkärit) ja täältä (makeat herkuttelut).
Hintatasosta sen verran, että Dubaista löytyy tarjontaa laidasta laitaan. Me kokeilimme itse vain näitä edullisempia vaihtoehtoja (tosin emme yhtään varsinaista katukeittiötä, mikä olisi varmasti ollut se halvin vaihtoehto). Edullisemmat vaihtoehdot tarkoittavat paikallisia ruokia (arabialaista, intialaista, thaikkua jne.) tarjoavia kansankuppiloita ja modernempeja ravintoloita sekä länsimaalaisia ketjupaikkoja. Emme maksaneet juuri koskaan yli kymmentä euroa per nokka ruuasta ja juomasta. Mutta kalliitakin löytyy, ihan varmasti.
Kana- ja lammasvarrasta, kolmea erilaista riisiä, kasviksia, persiljaista salaattia ja jugurttikastiketta, todella hyvä vaihtoehto ostoskeskuksen food courtissa.
Intialais-arabilaisessa kansankuppilassa tilattua lihalla ja tomaatilla täytettyä leipää, nam! Toisena annoksena kanabiryani.
Jälkiruuaksi nari nari -juoma, jossa oli ainakin mangoa, mutta en tiedä mistä nuo muut värit ovat sitten kotoisin!
Etukäteiskuolailun kohde, Shake Shackin ihana, mehevä hampurilainen. Tämä kyseinen yksilö on juustohampurilainen, jossa ei ole sitä hyvää kastiketta, mitä on Shack Burgerissa, mutta muutoin erittäin hyvä. Juustoranskalaiset maistui tälläkin kertaa!
Makeita herkutteluja:
Ja hotellin lähikuppiloissa syödyt shawarma ja pizza: